Drobečková navigace

Úvod > Pro rodiče > Půjde vaše dítě do mateřské školy?

Půjde vaše dítě do mateřské školy?Datum konání:
31.8.2019

Půjde vaše dítě do mateřské školy?

Doporučujeme rodičům (zákonným zástupcům):

 • zúčastnit se s dítětem zápisu, popřípadě navštívit MŠ v rámci Dne otevřených dveří, který v období zápisu pro děti a jejich rodiče každoročně připravujeme,
 • zúčastnit se po obdržení rozhodnutí o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání předem smluvené schůzky s vedením školy a pedagogickými pracovnicemi, kde rodiče obdrží informace o provozu mateřské školy, dozví se, jak a čím vybavit dítě do MŠ, domluví si konkrétní nástupní termín dítěte do mateřské školy a průběh adaptace, dohodnou s ředitelkou školy dny docházky dítěte a délku pobytu v těchto dnech v mateřské škole, způsob a rozsah stravování dítěte.

Co dětem připravit do školky:

 • V oblečení dejte přednost pohodlí před parádou.
 • Do třídy: ideální jsou pohodlné, bavlněné tepláky (kraťasy) a ponožky, tričko, děvčátka mohou mít zástěrky, sukénky apod. Na nohy patří výhradně bačkory s pevnou patou! Ze zdravotních a bezpečnostních důvodů nesmí mít děti pantofle.
 • Je nutné, aby všechny děti měly v kapsáři náhradní oblečení (spodní prádlo, tepláky, tričko, ponožky, v zimě punčocháče). Myslete na to, že se děti mohou během dne polít, ušpinit při výtvarných a pracovních činnostech, při jídle, na vycházce atd.
 • V zimě často děti chodí do tříd zbytečně teple oblečeny. V punčocháčích a teplácích je jim ve třídě horko, nemluvě o třech gumách v pase. Stejně nepohodlné jsou i rifle a jiné kalhoty na zip a knoflík. Je vhodné, aby děti nosily jiné oblečení do třídy než na vycházku.
 • Kapsa na kapesník: přestože máme ve třídách neustále k dispozici boxy s papírovými kapesníky, není na škodu, když má dítě kapesníček i v kapse. Kde kapsa chybí, řeší to maminky pomocí jednoduché úpravy – na punčocháče či tepláky našijí knoflík, na který připínají jednoduchou látkovou kapsičku. Nezapomínejte, že kapesník potřebujeme i při pobytu venku.
 • Na spaní děti nosí pyžamo, které si vždy v pátek odnesou domů vyprat.
 • Pro pobyt venku: volte oblečení přiměřené počasí, které dítě může ušpinit (chodíme na hřiště a do přírody, kde tomu často nelze nezabránit). V létě nezapomeňte na pokrývku hlavy, příp. sluneční brýle. Protože chodíme ven za každého počasí (v MŠ zůstáváme jen v případě extrémních výkyvů), potřebují děti ve školce stabilní pláštěnku. Také obuv je třeba dávat dítěti s ohledem na počasí a aktivity, které nejčastěji probíhají v přírodním terénu v okolí města, na zahradě nebo na hřišti. Na podzim a na jaře je vhodnější oblečení „vrstvit“, než dávat zbytečně teplou bundu, ve které je pak dítěti v době vycházky příliš velké teplo a jeho organizmus se přehřívá.
 • Ve třídě se nám vždy sejde několik stejných párů bačkor, punčocháčů, tepláků…, proto je třeba oblečení a bačkory viditelně označovat – nejlépe jménem dítěte a počátečním písmenem příjmení.
 • Dávejte dítěti oblečení, které si je alespoň z větší části schopno obléci samo, vyvarujte se různých prvků, které jim oblékání stěžují. Není to proto, abyste nám ulehčili práci, ale posilujete tím samostatnost a sebevědomí dítěte („zvládnu to sám“). Na převlékání v šatně při vašem příchodu či odchodu z MŠ dopřejte děti klid a dostatek času. Nedělejte za ně to, co mohou zvládnout samy. Také stres, neustálé pobízení a napomínání dítěte k jeho soběstačnosti příliš nepřispějí.

A co ještě:

 • Ulehčete dítěti nástup do MŠ pozitivní motivací – školka rozhodně není za trest, ani na dítě nečekají nepřiměřené nároky pedagogů.
 • Podporujte ho, když chce pomáhat, samo se oblékat, stolovat, uklízet si po sobě hračky atd. – jen tak mu usnadníte zvládnutí prvního odloučení od rodiny a dalších situací, které jste doposud řešili za něj.
 • Pokud bylo vašemu dítěti v noci špatně, jděte s ním k lékaři. Nemocné dítě do školky nepatří! Jestliže si myslíte, že se jedná jen o přechodné potíže, upozorněte na ně ráno při příchodu do MŠ učitelku!

Problémy vašich dětí a vaše připomínky řešte s námi – jen tak jsme schopny vám pomoci.

Příjemný a bezproblémový nástup do školky Vám přeje kolektiv zaměstnanců